ZADANIA POMOCY SPOŁECZNEJ REALIZOWANE PRZEZ OŚRODEK
Zadania w zakresie pomocy społecznej , rodzaje świadczeń z pomocy społecznej oraz zasady i tryb postępowania w zakresie pomocy społecznej reguluje ustawa z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2018 roku poz. 1508 ze zm ).
Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje:
- zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenia na pobyt czasowy lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
- zgody ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany – w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego,
- mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)- stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 roku o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2014 r., poz. 1525 oraz z 2015 r. poz. 1274) posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej nie przysługuje osobie odbywającej karę pozbawienia wolności. Osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej i za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
Świadczeniami z pomocy społecznej realizowanymi przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są:
Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Wnioski należy składać w siedzibie Ośrodka (sekretariat). W sprawach nagłych przyjmowane są zgłoszenia telefoniczne (nr telefonu 76 87 83 429).
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje:
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszony o:
Szczegółowy sposób ustalania dochodu osoby/rodziny określony jest w ustawie o pomocy społecznej.
Od stycznia 2019 r. w Ośrodku realizowany jest wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019 2023 poprzez udzielanie świadczeń w formie:
- posiłków (obiadów) w żłobku i przedszkolach,
- posiłków (obiadów) w szkołach,
- posiłków jednodaniowych wydawanych w Klubie „Emaus” i Środowiskowym Domu Samopomocy,
- posiłków (obiadów) z dowozem do miejsca zamieszkania,
Decyzje w sprawie uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej z upoważnienia Burmistrza Miasta Złotoryja wydaje Dyrektor Ośrodka, z-ca Dyrektora Ośrodka.
Powyższa pomoc przyznawana jest nieodpłatnie osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego.
Osobom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym, które nie są w stanie zabezpieczyć swych potrzeb życiowych we własnym zakresie, udzielane jest wsparcie w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczonych w miejscu zamieszkania .
Szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania określa uchwała Nr 0007.XIII.70.2011 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 21 listopada 2011 roku.
Od 1.III.2019 pełny koszt 1 godziny usług opiekuńczych wynosi 27,50 zł.
Od 1.I.2019 r. pełny koszt 1 godziny specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi wynosi 40 zł.
W Ośrodku prowadzona jest pomoc terapeutyczna dla osób i rodzin z problemem alkoholowym oraz ofiar przemocy w rodzinie. Zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej pracy psychoterapeutycznej z osobami i rodzinami z problemem alkoholowym ( współuzależnionych ) oraz dotkniętych przemocą. Zajęcia prowadzone są przez specjalistę z zakresu profilaktyki i terapii w siedzibie Ośrodka 2 razy w miesiącu od marca do lipca i od września do grudnia. W ramach zajęć terapeutycznych prowadzona jest także terapia rodzin. Udzielana jest pomoc psychologiczna dla osób i rodzin z problemem alkoholowym oraz ofiar przemocy w rodzinie. Pomoc psychologiczna udzielana jest według zdiagnozowanych potrzeb. Dyżur psychologa jest 2 razy w miesiącu od marca do lipca i od września do grudnia. Prowadzony jest Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych, współuzależnionych oraz ofiar przemocy w rodzinie. Formy pomocy: konsultacje indywidualne, praca grupowa, rozpoznanie problemu. Punkt konsultacyjny czynny jest od marca do lipca i od września do grudnia.
Osoby z terenu miasta Złotoryja zainteresowane uczestnictwem w wyżej wymienionych zajęciach mogą się zgłaszać osobiście do siedziby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złotoryi, ul. Chrobrego 1, w godzinach od 800 do 1500 lub umówić wizytę telefoniczną u pracownika ośrodka Pani Zofii Słomianej w godzinach 8.00-15.00 pod nr. telefonu 76 87 83 429.
W Ośrodku zatrudnionych jest 8 pracowników socjalnych, którzy mogą przeprowadzać wywiady środowiskowe w miejscu zamieszkania świadczeniobiorców.
Pracownicy socjalni przyjmują świadczeniobiorców w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Złotoryi przy ul. B. Chrobrego 1 w dni robocze w godzinach od 800 do 1000.
W pozostałych godzinach przeprowadzają wywiady środowiskowe i świadczą pracę socjalną.
ZAŁĄCZNIKI:
- Uchwała Nr 0007.XIII.70.2011 Rady Miejskiej w Złotoryi z dnia 21 listopada 2011 r.